INTERNATIONAL DIVING ASSOCIATION

INTERNATIONAL DIVING ASSOCIATION

Foto. Karsten Reiman oraz Horst Habermeh

Foto. Karsten Reiman oraz Horst Habermeh

Była to odpowiedź na narastającą komercjalizację płetwonurkowania i częstym „chodzeniem na skróty”, co negatywnie odbijało się na bezpieczeństwie kursantów. Przyświecającym celem było więc wzniesienie się w standardach, normach i zasadach szkoleń na wyższy poziom, co w tej chwili przekłada się na systemy szkolenia zarówno płetwonurków jak i instruktorów.

 

Zarówno ci pierwsi jak i drudzy mają możliwość nieustannego szkolenia i doszkalania na światowym poziomie, ponieważ IDA jest członkiem wielu organizacji partnerskich tj.:

 

• IDA jest członkiem CMAS Germany

• IDA posiada inne partnerstwa z zagranicznymi organizacjami CMAS

• IDA jest członkiem „Förderkreis Sporttauchen e.V”

• IDA jest członkiem „RSTC Europ“

• IDA jest członkiem „ITLA”

• IDA jest członkiem „A.B.R.E.”

• IDA jest partnerem Niemieckiego Czerwonego Krzyża sekcji ratownictwa wodnego.

 

Obecnie IDA jest członkiem RSTC Europe, która powstała w 1994 roku i stała się najbardziej znaną organizacją tworzącą standardy szkoleniowe w branży nurkowania rekreacyjnego.

Wszystkie organizacje nurkowe stowarzyszone w Radzie RSTC zgodziły się ustanowić minimalne standardy bezpieczeństwa dla szkoleń nurków i instruktorów nurkowania.

 

 

Spowodowało to ustandaryzowanie uprawnień między członkami RSTC, a także podniesienie jakości szkolenia na poziomie europejskim i światowym.

Dzisiaj brevety różnych organizacji nurkowych skupionych w RSTC są porównywalne i akceptowalne przez wszystkie strony. Wpływy organizacji szkoleniowych będących członkami RSTC Europe rozciągają się na duże części globu, w szczególności w Europie, na Morzu Czerwonym i na Malediwach, a miliony płetwonurków rekreacyjnych zostały przeszkolone w ramach tych zasad.

 

International Diving Association jest stałym członkiem RSTC Europa oraz RSTC Word.

Prezydenci IDA postawili sobie za cel prowadzenie profesjonalnych szkoleń, a także rozbudowywanie organizacji w innych krajach.

W wyniku tego, w 1998 roku, IDA rozpoczęła swoją działalność w Polsce. Do budowy struktur organizacyjnych został wyznaczony instr. Zbigniew Domański (na stale mieszkający w Niemczech) jednak mający rozeznanie w środowisku nurkowania swobodnego w naszym kraju.

Na jego polecenie w dniu 01.10.2009 roku, w Poznaniu, zostało utworzone biuro IDA Polska.

Obowiązki koordynatora, organizatora szkoleń oraz dalsze rozwijanie działalności IDA w Polsce powierzono z kolei Andrzejowi Ratajczakowi Prezesowi Klubu Nurkowego Delfin.

 

Instruktorzy IDA na całym świecie, a od kilkunastu lat również w Polsce, zapewniają nowoczesne, profesjonalne i bezpieczne kursy nurkowe. Wysokie standardy edukacyjne i wspólna radość z przebywania w podwodnym świecie gwarantują optymalne wejście w kręgi nurkowe IDA.

Kluby i Centra Nurkowe IDA możecie znaleźć w całej Polsce

Poniżej informacja i kontakt do kilku z nich:

 

Poznański Klub Płetwonurków "Delfin"

kontakt@delfinpoznan.pl

www.delfinpoznan.pl

 

 

Klub Płetwonurków "MANTA"

info@klubmanta.com

www.klubmanta.com

 

 

Diving&Support

kontakt@diving-support.pl

www.diving-support.pl

„International Diving Association" została założona w czerwcu 1996 roku przez nurków związanych z marynarką wojenną. Obowiązki kierowania nowo powstałą organizacją podzielili między siebie Prezydenci: Jean Pieere Mangeot, Horst Habermehl oraz Karsten Reimer. Ideą przyświecającą założycielom było połączenie profesjonalizmu oraz nowinek sportu nurkowego z wysokimi standardami edukacyjnymi organizacji nurkowej CMAS.